اگر به دنبال سوژه برای عکاسی هستید ماه گرفتگی می تواند مورد خوبی باشد. این پدیده هرچند سال یکبار بصورت کامل قابل رویت بوده و فرصت خوبی برای عکاسان برای ثبت لحظه به لحظه آن است. حال حین عکاسی در ماه گرفتگی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

به طور متوالی عکس بگیرید

خوب است که ابتدا هدفتان را مشخص کنید. آیا قصد دارید از لحظه به لحظه تغییرات ماه عکس بگیرید یا فقط می‌خواهید یک عکس ثابت و ایستا از زمانی که ماه نارنجی یا قرمز رنگ است، ثبت کنید؟ پیشنهاد ما ثبت تمامی‌ لحظات ماه گرفتگی از زمان شروع تا پایان است. یعنی از زمانی که یک ماه کامل و بدون گرفتگی در پیش‌رو دارید تا زمانی که سایه زمین بطور کامل بر روی ماه افتاده است. می‌توانید تصاویر متوالی را بعدا با یکدیگر ادغام کرده و تصویری همانند زیر ایجاد کنید.

ولی باید کمی صبور باشید. این عکس از زمان شروع تا پایان حدودا چهار ساعت زمان نیاز داشت.

تجهیزات دوربین و لنزها

تجهیزات لازم برای عکاسی از ماه گرفتگی به دلیل عدم وجود نور، کمی‌ متفاوت‌تر از عکاسی از ماه است. زمانی که از ماه عکس می‌گیرید چون به اندازه کافی نور خورشید را جذب می‌‌کند، سطح آن آنقدر روشن است که بتوانید با سرعت شاتر بالا و کمترین میزان ISO بدون نگرانی از میزان نویز وارد شده، عکس بگیرید. هنگام عکاسی از ماه گرفتگی چون زمین مانع رسیدن نور کافی به ماه می‌شود، نه تنها سرعت شاتر را باید کاهش دهید بلکه میزان ISO را نیز باید در بیشترین حالت قرار دهید. مخصوصا اگر از لنز‌های زوم مانند لنز ۳۰۰ میلیمتری استفاده می‌کنید. یک دوربین DSLR خوب می‌تواند در کاهش نویز در ایزو بالا کمک بسزایی کند.لنزهای تله با بزرگ نشان دادن ماه باعث می‌شوند بیشتر جزئیات بیشتری ثبت شوند اما یک ایراد عمده آن‌ها این است که برای جلوگیری از تار شدن باید با سرعت شاتر بالا عکاسی کرد.

تنظیمات دوربین

زمانی که از یک ماه روشن عکاسی می‌کنید برای داشتن نوردهی مناسب، بهتر است از سرعت شاتر ۱/۱۲۵–۱/۲۵۰ در ثانیه و ایزو ۱۰۰ الی ۲۰۰ و f/۱۱ استفاده شود. زمانی که خسوف آغاز می‌شود این تنظیمات قسمت روشن ماه را به خوبی نشان می‌دهد، درحالی که قسمت تاریک ماه قابل مشاهده نیست. برای ثبت نقاط تاریک باید تنظیمات را مقداری تغییر دهید که در این صورت قسمت روشن نور بیش از حدی به خود می‌گیرد .

این بدین معناست که برای عکس گرفت از قسمت روشن ماه، بهتر است از تنظیمات گفته شده در بالا استفاده کنید. اما در عین حال برای عکاسی از قسمتی از ماه که در سایه زمین قرار گرفته، مجبورید با سرعت شاتر ۱ ثانیه و ایزو ۲۰۰عکاسی کنید.

لنزهای بزرگ‌تر به جز مشکل سرعت شاتر، از مشکل لرزش تصویر نیز رنج می‌برند. لنزهای بزرگ‌تر از ۳۰۰ میلیمتر ماه را در داخل کادر بزرگ نشان می‌دهند و این یعنی پس از زمان اندکی ماه از کادر خارج خواهد شد. استفاده از سرعت شاتر پایین بخاطر عدم نمایش جزئیات ماه توصیه نمی‌شود. بنابراین تنها راه ممکن عکاسی در حالت ماکزیمم f و افزایش ایزو به مقدار بزرگ‌تر است. در مثال بالا برای کاهش سرعت شاتر به ۱/۱۵ ثانیه، ایزو را بر روی ۳۲۰۰ قرار دادیم که در نتیجه یک تصویر با نویز (مخصوصا در دوربین‌های DX) بالا در خروجی به دست آوردیم. بنابراین بسته به فاصله کانونی لنز، سرعت شاتر را انتخاب کنید. اگز از لنز‌هایی مانند لنز ۷۰-۳۰۰ میلیمتری در دوربین‌هایDX استفاده می‌کنید، سرعت شاتر را زیر ۲ قرار دهید. اگر لنزهای بزرگ‌تری دارید، سرعت شاتر را تا اندازه‌ای که تصویر تار نشود کم کنید. تصویر بالا در حالت ۵۶۰ میلیمتری (لنز نیکون ۲۰۰-۴۰۰ به همراه مبدل x۱.۴) در حالت فول فریم و با دوربین نیکون D3s با سرعت شاتر ۱/۲ گرفته شده است.

اگر از لنزهای بالای ۳۰۰ میلیمتر استفاده می‌کنید، باید از محکم بودن سه پایه خود مطمئن شوید. برای جلوگیری از لرزش دوربین به جای استفاده از دکمه شاتر به صورت مستقیم، از ریموت استفاده کنید. فراموش نکنید در زمان استفاده از سه پایه حتما لرزش گیر لنز را خاموش کنید.

زمانی که ماه گرفتگی به اوج خود رسید بهتر است عدد اف را بین ۵.۶ الی ۸ و سرعت شاتر به بالای ۱/۲ تغییر دهید. ایزو مناسب برای این حالت ۱۶۰۰ یا مقادیر نزدیک به آن است.

فکوس با دقت و شفایت بیشتر

این که از چه لنزی استفاده می‌کنید مهم نیست، بلکه فکوس با دقت بالا روی ماه است که اهمیت دارد. اگر فکوس را روی بی‌نهایت قرار دهید شفافیت تصویر پایین می‌آید. زمانی که ماه روشن است می‌توانید از نقطه فکوس مرکزی یا فکوس اتوماتیک استفاده کنید. اما با تاریک شدن ماه، کارایی فکوس اتوماتیک کاهش می‌یابد. اگر در این حالت نتیجه نگرفتید می‌تواند با فکوس دستی این کار را انجام دهید. فقط دقت کنید که در عکس ماه شفافیت کافی را داشته باشد. اگر به فکوس ایده آل خود رسیدید، تا پایان ماه گرفتگی از همان تنظیم استفاده کنید. اگر از لنزهای زوم یا تبدیل تله استفاده می‌کنید برای داشتن تصاویر شفاف عدد اف را ببین ۸ الی ۱۱ تنظیم کنید.

سرعت حرکت ماه

در بالا اشاره کردیم که هنگام استفاده از لنزهای بزرگ‌تر ماه با سرعت بیشتر از کادر خارج می‌شود. بنابراین برای عکاسی در بازه ۴ ساعته مجبور هستید مدام جای دوربین را تغییر دهید.

ترکیب‌بندی

هنگام عکاسی از ماه نگران ترکیب بندی نباشید. ماه را در هر نقطه از کادر که دوست دارید قرار دهید. موقع ویرایش می‌توانید عکس را آن گونه که می‌خواهید کراپ کنید. اگر قصد دارید در تصویر خود از ستارگان هم استفاده کنید، باید از ستارگان به صورت جدا در زمان‌های مختلف عکس بگیرید و در آخر با عکس اصلی ترکیب کنید. اگر تمایل دارید همانند تصویر بالا تمامی حالات خسوف را در یک عکس داشته باشید، باید یک تصویر مجزا در شب از محیط دلخواه گرفته و در محیط فتوشاپ ماه را به آن اضافه کنید.

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
256 کاراکتر باقی مانده