چتر عکاسی یکی دیگر از تجهیزات نورپردازی در عکاسی می باشد. چتر در عکاسی بعنوان رفلکتور (Reflector) یا بارتابنده نور نقش ایفا می نماید. هدف تبدیل نور فلاش که یک منبع نور کوچکی هست را به یک منبع نوری بزرگ و نرم تبدیل کنیم که چتر عکساسی یک راه ساده و ارزان قیمت برای این کار می باشد. چتر ها از دو نوع تشکیل شده اند.

این وسیله پرکاربرد یا رفلکتور هستند یا دیفیوژر که در هر دو صورت نور را طوری پخش می کنند که در مرکز نور بیشتر و در اطراف نور کمتری داریم.

چتر رفلکتور: لایه بیرونی سیاه و لایه داخلی طلایی ، سفید یا نقره ای است. نور داخل چتر تابیده می شود و انعکاس آن به سوژه می رسد. برای عکس های گروهی ایده آل هستند

چتر دیفیوژر: لایه بیرونی و داخلی هر دو سفید هستند.نور از آن رد شده و به سوژه می رسد. در این روش میتوان چتر را به سوژه نزدیک تر در نتیجه نوری کمتری هدر می رود. این مدل برای عکس های تک نفره مناسب می باشند.

هر دو چتر، مزایای خود را دارند، بسته به نوع و کیفیت نور مورد نظر و فاصله موضوع از منبع نور دارد.

مهم ترین کاربرد چتر عکاسی، نرم تاباندن نور به سوژه و پخش نور مستقیم فلاش است. ساختار چتر عکاسی همانند سافت باکس و اکتاباکس بوده و برای قسمت داخلی آن جهت انعکاس بهتر نور از رنگ روشن سفید یا نقره ای و در قسمت بیرونی از رنگ مشکی استفاده می گردد.

چتر عکاسی جهت روشن کردن قسمت سایه در صحنه عکاسی کاربرد داشته و انعکاس نور در تصویر کمتر از تابش مستقیم فلاش خواهد بود. از چتر در عکاسی پرتره و همچنین عکاسی صنعتی استفاده می شود.

محدوده ای که می توان با چتر عکاسی روشن کرد محیطی به مساحت ۱٫۴ متر می باشد. مهم علت استفاده از چتر برای نور نرم ارزان بودن آن نسبت به سایر تجهیزات مشابه است.

چتر Parabolic

چتر Parabolic که اندازه ای بزرگ تر و گردتر نسبت به چتر های سنتی دارد، در چند سال اخیر بیشتر مورد استفاده بوده است؛ با حذف سایه های مزاحم، می توانید چتر را با فاصله بیشتری از سوژه قرار دهید و از نور ملایم در صحنه عکاسی بهره ببرد.

شما کدامیک را برای صحنه های نورپردازی ترجیح می دهید؟ آیا طرفدار چترها یا طرفدار نرم افزارها هستید؟

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
256 کاراکتر باقی مانده