طیف موج میلیمتری (mmWave) برای بیشتر کردن سرعت داده ها یکی از بزرگترین پیشرفت های تکنولوژی 5G است،این نوع نگرانی ها جدید نیست و برای مصرف کننده همیشه این نوع اضطراب وجود دارد که آیا رادیوفرکانس تابش می تواند خطر تومورهای سرطانی را افزایش دهد یا خیر. برای رسیدن به پاسخ این سوال به ادامه مطلب مراجعه کنین.

یک سازمان دولتی در ایالات متحده که نه تنها مسئول حفاظت از سلامت عمومی از طریق کنترل و نظارت بر مواد غذایی است، بلکه مسئولیت دستگاه های تابش الکترومغناطیسی را نیز بر عهده دارند. ما این پاسخ ها را با اطلاعاتی که از انجمن سرطان آمریکا منتشر شده بود، تکمیل کردیم.

 

رادیوفرکانس (RF) چیست؟

برای شروع، اجازه دهید فرکانس رادیویی (RF) تابش را تعریف کنیم. در یک سطح پایه، تابش به معنای تهدید نیست، زیرا ممکن است به نظر برسد. اشعه انتشار انرژی از هر منبع است که به معنی حتی گرما است که از بدن ما به شمار می آید به عنوان تابش.

تابش رادیویی فقط نام دیگری برای امواج رادیویی است. همانطور که FDA آن را مطرح می کند، تابش اشعه ایکس "یک شکل از انرژی الکترومغناطیسی است که شامل امواج انرژی الکتریکی و مغناطیسی است که از طریق فضا عبور می کنند.

 

آیا تشعشعات رادیویی امن است؟

پرتوهایی که از تلفنهای همراه خارج میشوند، جزو طیف های الکترومغناطیسی بسیار کم انرژی هستند که نسبت به اشعه های پر انرژی مانند اشعه های ایکس و گاما بسیار امن تر هستند.

در حالی این دو را اشعه یونیزاسیون می نامند، به این معنی که آنها انرژی کافی برای یونیزاسیون اتم یا مولکول را دارند و بنابراین تشعشع رادیویی موجب آسیب رساندن به سلول DNA می شود، تابش رادیویی انرژی کافی برای حرکت یا ارتعاش اتم ها در یک مولکول را دارد اما این مقدار انرژی برای یونیزاسیون کافی نیست.

در حالی که این بدان معنی است که تابش اشعه ماوراء بنفش باعث آسیب رساندن به سلول های DNA نمی شود، اما مطالعات مداوم در مورد اثرات تابش غیر یونیزه هنوز ادامه دارد.

FDA در سال 2018 اظهار داشت که معتقد است "محدودیت های ایمنی فعلی برای مصرف انرژی رادیویی در تلفن همراه برای حفاظت از سلامت عمومی قابل قبول است".

آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA) و موسسه ملی سم شناسی ایالات متحده (NTP) نیز رسما رادیواکتیو را به عنوان عامل ایجاد سرطان معرفی نمی کنند.

در همین حال آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در سازمان جهانی بهداشت (IARC) رادیواکتیو را به عنوان "احتمالا سرطانزا برای انسان" معرفی می کند، به علت پیدا کردن رابطه بین استفاده از تلفن همراه و یک نوع خاص از تومور مغزی. اما با این حال، IARC مدارک کلی را "محدود" می داند.

همچنین لازم به ذکر است که IARC پودر قهوه را هم در همان دسته "احتمالا سرطانزا" قرار می دهد.

اما در یکی از جدیدترین مطالعات انجام شده توسط برنامه ملی سم شناسی (NTP)، قرار گرفتن در معرض اشعه 2G و  3Gباعث ایجاد تومور سرطانی در موشهای نر می شود.

با این حال، جان بچر، دانشمند ارشد NTP، خاطر نشان کرد که سطوح و مدت مواجهه با تابش اشعه ماوراء بنفشی که موجب سرطان می شود باید بسیار بیشتر از آنچه که مردم حتی با بالاترین سطح استفاده از تلفن همراه تجربه می کنند باشد، بنابراین نمی بایست ابتلا به تومور سرطانی به طور مستقیم به استفاده از تلفن همراه منتهی شود.

علاوه بر این، جان بچر هشدار داد که 5G به طور چشمگیری با 2G و 3G متفاوت است، بنابراین به مطالعات بیشتری نیاز داریم.

 

درباره 5G چه می دانیم؟

سازمان FDA به این نکته اشاره کرد که در این زمان "همچنان معتقد است که محدودیت های ایمنی فعلی برای مصرف انرژی رادیویی تلفن همراه برای حفاظت از سلامت عمومی قابل قبول است".

"محدودیت ها بر اساس فرکانس دستگاه است، به این معنی که 5G باید محدودیتی متفاوت از سایر فن آوری ها داشته باشد"، سخنگوی سازمان FDA اعلام کرد که برای حفاظت از سلامت عمومی ، این سازمان همچنان به بررسی منابع و شواهد علمی و پزشکی مربوط به قرار گرفتن در معرض انرژی رادیویی برای انسان و حیوانات ادامه خواهد داد تا اطلاعات جدید علمی را منتشر کند.

این سازمان خاطر نشان کرد که فهرست تحقیقات قابل توجه در مورد موضوع RF (تشعشعات رادیویی) را در وب سایت خود نشان می دهد.

 

بنابراین آیا امواج 5G امن است؟

با توجه به گزارش سازمان های متخصص و مطالعاتی که ما تا کنون داشته ایم، هیچ چیزی برای این که نشان دهد امواج 5G یک خطر قابل توجه برای سلامت است وجود ندارد، اما روشن است که تحقیقات بیشتر در مورد این موضوع باید انجام شود.

اگر شما فرد محتاطی باشید، همیشه می توانید امواج رادیواکتیو را در اطراف خود کاهش دهید. مثلا انجام دادن کارهای ساده می تواند نگرانی شما را تسکین دهد، مانند دور بودن تلفن همراه یا امواج وایرلس از شما هنگام خواب.

 

ظاهراً در حال حاضر بیشترین خطر را برای ابتلا به تومور های سرطانی همان قهوه صبحانه شماست!

 

 

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
256 کاراکتر باقی مانده