در جدیدترین فناوری کمپانی مطرح انویدیا از ماشین یادگیری استفاده می شود تا تصاویر به بهترین نحو اصلاح و نتایجی خارق‌العاده خلق شود.در ادامه با ما همراه باشید تا با این فناوری آشنا شوید.

یکی از قابلیت‌های نرم‌افزار فتوشاپ Content-Aware Fill است که در حال حاضر به عنوان استاندارد حذف موارد اضافی در عکس‌ها کاربرد دارد. شرکت ادوبی در حال توسعه‌ی هرچه بیشتر این قابلیت و درگیر کردن یادگیری عمیق در آن است. پروژه‌ی جدید این شرکت، Deep Fill نام دارد که در حال حاضر در جریان است.

از طرفی تیم تحقیقاتی انویدیا نیز درگیر فناوری مشابهی است و ابزار اصلاح عکس مبتنی بر هوش مصنوعی خود را معرفی کرده است. همان‌طور که در ویدیوی ادامه‌ی مطلب مشاهده می‌کنید، ابزار انویدیا از وظایف ساده مانند حذف سنگ و سیم برق از تصویری خلوت تا اصلاح قفسه‌های کتاب در یک تصویر از کتابخانه‌ای شلوغ را به خوبی انجام می‌دهد.

فناوری مورد استفاده‌ی انویدیا برای توسعه‌ی این ابزار، state-of-the-art deep learning method نام دارد که توسط تیم تحقیق و توسعه‌ی این شرکت آماده شده است. این ابزار نه‌تنها از پیکسل‌های موجود در داخل تصویر برای بازسازی آن استفاده می‌کند، بلکه صحنه را نیز بررسی کرده و تصویر نهایی را آن‌گونه که باید و شاید آماده می‌کند. این روند به ساخت تصویری بسیار بهتر حتی از تصاویر از بین رفته منجر می‌شود.

جزئیات این طرح اولیه در مقاله‌ای توسط تیم تحقیق و توسعه‌ی انویدیا منتشر شده و نمونه‌های اجراشده‌ی آن نیز در مقاله ذکر شده‌اند. در تصویر زیر مقایسه‌ای بین تکنیک انویدیا و ابزار فتوشاپ برای اصلاح تصویر انجام شده که پیروزی مطلق انویدیا را نشان می‌دهد. در این تصویر از سمت راست، تصویر واقعی، تصویر اصلاح شده توسط انویدیا، تصویر اصلاح شده توسط فتوشاپ و در نهایت تصویر دستکاری شده را مشاهده می‌کنید.

انویدیا در مقاله‌ی خود عنوان کرده مدل ارائه شده توسط آنها هر ایرادی با هر ابعاد و فاصله از مرزهای تصویر را اصلاح می‌کند. آنها ادعا می‌کنند که افزایش خرابی تصویر، تاثیری بر اصلاح آن توسط فناوری انویدیا نخواهد داشت. البته نقطه‌ی ضعفی که خود انویدیا نیز به آن اعتراف می‌کند، در تصاویر کمی ساختاریافته خود را نشان می‌دهد. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، تصویر اصلاح شده توسط انویدیا که در وسط قرار دارد، نتوانسته تصویر خراب شده (سمت چپ) را به نمونه‌ی واقعی (سمت راست) نزدیک کند.

به هر حال صرف‌نظر از ایرادات گفته شده، می‌توان گفت این طرح اولیه هر فعالی در این بخش از بازار یادگیری ماشین را از رقابت خارج خواهد کرد. البته هنوز نمی‌توان زمان ارائه‌ی این فناوری توسط انویدیا را تخمین زد اما می‌توان مطمئن بود که با ارائه‌ی چنین ابزارهایی از طرف شرکت‌های بزرگ، انقلابی در بازسازی تصاویر صورت گیرد.

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
256 کاراکتر باقی مانده