شرکت های سازنده برای راحتی کاربران در استفاده از هدفون ، قابلیت هایی برای حذف یا کاهش نویز محیط در محصولاتشان قرار می دهند تا صدایی که به گوش کاربر می رسد خالص باشد. استفاده از این تکنولوژی ها هم مزایا و معایبی دارد و قطعا قیمت نهایی هدفون را افزایش می دهد. باید بررسی کرد که آیا هدفونی که قابلیت حذف نویز دارد و قیمت نهایی آن به علت استفاده از این فناوری افزایش پیدا کرده ، ارزش خرید دارد؟

حذف نویز فعال (Active Noise Canceling)

این قابلیت مدتیست در هدفون های رده بالا به کار می رود ، باعث می شود تا صدای مزاحم محیط تا مقداری زیادی کاهش بیابد و کاربر لذت بیشتری از موسیقی ببرد. طرز کار این سیستم اینگونه است که میکروفونی در هدفون ف صدای مزاحم و نویز محیط را شناسایی می کند. موج صدای دریافتی در یک قطعه الکترونیک پردازش می شود و دستور تولید صدایی دقیقا با همان طول موج اما در فاز مقابل به اسپیکر داده می شود. در حالت تئوری وقتی موجی دقیقا به همان شکل ، اما در فاز مقابل تولید شود ، همدیگر را خنثی خواهند کرد و صدای مزاحمی از محیط شنیده نمی شود. البته نباید انتظار داشت این سیستم صدای تمام اتفاقاتی که در محیط می افتد ، مثل صدای ساخت و ساز در خیابان و ... را حذف کند.

همانگونه که اشاره شد، استفاده از این سیستم نیازمند به کارگیری از یک مدار الکترونیک است و این یعنی باید در هدفون از باطری استفاده شود. البته در اکثر هدفون امکان خاموش کردن این قابلیت وجود دارد و در صورت تمام شدن باتری همچنان می توانید از هدفون همراه استفاده کنید. استفاده از باتری هم ابعاد و وزن هدفون را افزایش می دهد و برای خرید هدفونی با این قابلیت ، باید به راحتی آن موقع استفاده توجه زیادی داشته باشید.

قیمت این هدفون ها هم  بیشتر از مدل های معمولی است. یکی از نکات منفی استفاده از این تکنولوژی ، امکان ایجاد سردرد و احساس درد و سنگینی در ناحیه پرده گوش برای بعضی افراد است. پس اگر قصد خرید هدفونی با این قابلیت را دارید ، سعی کنید قبل از خرید یکی از این دستگاه ها را تست کنید.

ANC برای افرادی که از هدفون در محل های اداری و شلوغ ، هواپیما و در کل مکان هایی که سر و صدای یکنواخت در آن شنیده می شود ، کاربرد دارد. حتی گاهی این هدفون ها برای افاردی که مشکل خواب دارند ، تجویز شده است.

حذف نویز غیر فعال (Passive Noise Canceling)

در ساخت بعضی از هدفون ها از متریال های خاص استفاده شده یا ارگونومی آنها به شکلی طراحی شده است که سرو صدای محیط کمتر به گوش کاربر برسد. اکثر هدفون های دور گوشی یا توگوشی رده بالا به خوبی این کار را انجام می دهند. البته ممکن است هدفونی هر دونوع حذف نویز فعال و غیرفعال را داشته باشد که نشان دهنده امکانات خوب آن است. خرید هدفون هایی با این قابلیت به همه افراد توصیه می شود و هیچ ایرادی نمی توان به این نوع از هدفون ها وارد کرد.

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
256 کاراکتر باقی مانده