نقاط کوانتومی نیمه رساناهایی هستند که در صنعت و پزشکی استفاده های فراوانی دارند. اما در دنیای نمایشگر ها چه کاربردی دارند؟نمایشگرهای دارای فیلتر کوانتوم چه قابلیت هایی دارند؟چه تلویزیون هایی از این تکنولوژی بهره میبرند؟با ما همراه باشید...

فناوری کوانتوم دات

این فناوری نام خود را از ذراتی بسیار ریز الهام گرفته که بین 2 تا 10 نانو متر (تقریبا 50 اتم) قطر آنهاست. این ذرات در 3 اندازه مختلف تولید می شوند تا بتوانند با جذب انرژی تابشی 3 رنگ اصلی (آبی، قرمز و سبز) را تولید کنند. ذرات بزرگتر نور با سطح انرژی پایین (رنگ قرمز) و ذرات کوچکتر نور با سطح انرژی بالاتر (آبی) را جذب می کنند. علی رغم اینکه این ذرات خود می توانند تولید نور داشته باشند، از این قابلیت آنها در ساخت نمایشگرها هنوز استفاده نشده است و در آینده ای نزدیک شاهد تولید انبوه چنین محصولاتی هستیم. اما در تلوزیون های رو نمایی شده در سال 2016 از نقاط کوانتومی به صورت یک فیلتر نازک در داخل صفحه نمایش استفاده شده است. با تاباندن نور آبی به سطح این فیلتر تمام رنگها تولید میشوند.

 

 

سوال : نمایشگر با فیلتر نقاط کوانتومی چه قابلیت هایی دارد؟

این نمایشگرها همان LCD های قدیمی خودمان هستند که فقط یک فیلتر (لایه نازک) نقاط کوانتومی به آنها اضافه شده است. البته در این فیلترها فقط از دو نوع ذره کوانتومی استفاده شده است. ذرات بزرگتر (قطر 50 اتم) نور قرمز و ذرات کوچکتر (قطر 30 اتم) رنگ سبز را تولید می کنند. رنگ آبی هم در پشت دستگاه توسط LED های آبی رنگ تولید شده و به این ترتیب سه گانه رنگی دنیای رنگها ساخته می شود. این ترفند کم هزینه کیفیت تصویر خروجی را به شکل قابل مشاهده ای افزایش می دهد.

نتیجه : در دستگاه های نقاط کوانتومی نور هدر رفته بسیار اندک است و تصاویر نهایی شفاف تر و غنی تر هستند.

QLED : فناوری تلویزیون های جدید سامسونگ

فناوری جدید Quantum Dot (نقطه‌های کوانتومی یا کوانتوم دات) سامسونگ (موجود در تلویزیون‌های خمیده این برند)، تصاویری بسیار واضح و توام با انواع رنگ‌ها را در تلویزیون‌های QLED برای بینندگان نمایش می‌دهد. در حقیقت، از آنجا که سامسونگ از تکنولوژی کوانتوم دات در یک پنل LED  استفاده کرده است، تلویزیون‌های جدید خود را QLEDنامیده و این نام‌گذاری به صورت زیر می‌باشد.

 Quantum Dot + LED = QLED

این تلویزیون‌ها قادر به نمایش دقیق فضای رنگی DCI-P3 هستند و به میزان 100 درصد حجم رنگی را صرف‌نظر از سطوح روشنایی، نمایش می‌دهند. وجود این قابلیت، توسط انجمن جهانی آزمایش و تایید صلاحیت VDE یا Verband Deutscher Elecktrotechnik ، یکی از مطرح‌ترین انجمن‌های اروپایی مخصوص ارزیابی و صدور گواهی نیز تایید شده است و در این ارزیابی از استانداردهای DCI-P3 نیز استفاده شده است. همچنین لازم به ذکر است، میزان روشنایی تلویزیون‌های QLED سامسونگ بین nit 1500 و 2000 می باشد.

طراحی هنرمندانه و آسان‌سازی همه چیز

طراحی تلویزیون‌های مذکور بسیار هنرمندانه است و سبب افزایش میزان تمرکز بر جزئیات با اهمیت‌تر می‌شود. حاشیه بسیار باریک این نوع تلویزیون‌ها، نگاه بیینده را مستقیما بر محتویات قابل مشاهده در صفحه نمایش، معطوف می‌کند.

یک کابل اتصال غیرقابل مشاهده نیز همراه با این نوع تلویزیون‌ها ارائه می‌شود، که اتصالات متنوع را ساده‌تر می‌کند. بنابراین، مشتریان این نوع تلویزیون‌‌ها، دیگر با هیچ مشکلی همچون بی‌نظمی‌های کنسول تلویزیون، سیم‌های در هم تنیده و گره خورده به تلویزیون و یا سایر وسایل جانبی مواجه نخواهند شد.

تجربه استفاده از یک تلویزیون هوشمند با QLED سامسونگ

تلویزیون‌های QLED برند سامسونگ، با برخورداری از مزایای قابلیت‌های تلویزیون هوشمند بسیار تحسین‌برانگیز این برند، پیشرفت می‌کنند. بدین وسیله، دسترسی به خصوصیات و محتویات مورد نیاز نیز آسان می‌شود. رابط کاربری اسمارت هاب سامسونگ، دسترسی به برنامه‌های مورد علاقه مشتریان، اطلاعات و وسایل الکترونیکی را در یک محل، تنها با استفاده از یک ریموت کنترلر، فراهم می‌کند. این ریموت کنترلر، سایر ریموت کنترلر‌های موجود در منزل را نیز در یک مجموعه قرار می‌دهد. بنابراین، از این ریموت کنترلر می‌توان به تنهایی به جای سایر ریموت کنترلرهای موجود استفاده کرد.

از تکنولوژی اسمارت هاب سامسونگ یا سرویس دسترسی به برنامه‌ها و گزینه‌های مولتی‌ مدیائی تلویزیون‌های هوشمند این برند، در تلفن‌های همراه نیز می‌توان با نصب برنامه اسمارت ویو (برنامه پخش محتوای چندرسانه‌ای تلفن همراه و رایانه بصورت از راه دور) که مربوط به این تکنولوژی است، استفاده کرد. در این برنامه، می‌توان به تماشای برنامه‌ها و محتویات تلویزیون همراه با نوار کاربردی تلویزیون، که جایگاه آن در ردیف بالا مشاهده می‌شود، پرداخت. همچنین افراد می‌توانند تنها با یک کلیک، برنامه‌های مورد علاقه و سرویس‌های پخش فیلم موجود در تلویزیون را، بوسیله تلفن همراه خود، مشاهده نمایند.

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
256 کاراکتر باقی مانده