اگر قصد خرید جدید‌ترین مدل‌های تلویزیون را داشته باشید، احتمالا با اصطلاح‌های گمراه‌کننده‌ای مانند 4k، اولترا اچ دی (UHD) و 8k برخورد می کنید.معنای هر یک از این اصطلاح‌ها چیست؟ آیا تفاوت آن ها با چشم قابل تشخیص است؟ HDR چیست؟ در ادامه برای آشنایی بیشتر با این اصطلاحات با دیجیتال تست همراه باشید.

وضوح یک تلویزیون تعداد پیکسل ها در هر ابعادی است که تلویزیون می تواند نمایش دهد.یک پیکسل اساسا یک مربع روشن است که یک رنگ خاص را تولید می کند.هنگامی که پیکسل های بیشتری در تلویزیون دارید، تصویر دقیق تر بر روی صفحه ظاهر می شود.

اگرچه رزولوشن تنها جنبه کیفیت تصویر نمی باشد ولی اکثر مردم به راحتی متوجه اختلاف بین تلویزیون با رزولوشن ووضوح بالا و رزولوشن پایین می شوند.

تفاوت وضوح تصویر HDوSD در چیست؟

تلویزیون ها و فیلم های دارای کیفیت استاندارد یا SD مخفف Standard) Definition)، معمولا 480p نیز نامیده میشوند. بدان معنی که از بالا تا پایین آنها 480 ردیف پیکسل وجود دارد.

واژه HD مخفف عبارت High Definition کیفیت بالااست. این اصطلاح اغلب برای توصیف تلویزیون ها و فیلم هایی استفاده می شود که در مقایسه با نمونه های استاندارد کیفیت بالاتری دارند. فیلم های HD از بالا تا پایین معمولا از 720 تا 1080 ردیف پیکسل تشکیل شده اند.

استاندارد 4K ،یک فناوری جدید

آخرین فناوری مورد استفاده در تلویزیون‌ها و محتوای دیجیتال،4Kاست که هدف از آن جایگزینی فناوری تولید صفحات نمایش و محتوای فول‌ اچ‌دی است. با معرفی فناوری 4K ، مجموعه‌ی استانداردهای نمایش تصاویر به چهار رسید. این چهار استاندارد شامل Standard Definition، High Definition، Full High Definition و Ultra High Definition است که به ترتیب رزولوشن‌های 1080p/i ، 720p ،480p/540p و2160p را در اختیار کاربران قرار می دهد.

استفاده از رزولوشن UHD/4K در تلویزیون‌های هوشمند به این معنا است که حداقل رزولوشن تلویزیون مورد نظر 3.840 در 2.160 پیکسل است. این رزولوشن برابر کنار هم قرار دادن چهار تلویزیون فول‌اچ‌دی در کنار هم به گونه‌ای است که با تقسیم تلویزیون به چهار ناحیه، هر تلویزیون فول اچ‌دی در یک ناحیه قرار گرفته باشد. این رزولوشن را اصطلاحا Quad HD یا همان چهار برابر اچ‌دی می‌نامند که در واقع همان تلویزیون‌های 4K است.

استاندارد 4K یک فناوری جدید است، در حالی که استاندارد اچ‌دی برای یک دهه است که در صنعت الکترونیک اعم از تولیدکنندگان ابزار‌های دیجیتال یا تولیدکنندگان محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاندارد اچ‌دی شامل سه نسخه‌ی اصلی است که شامل فول اچ‌دی 1080p، فول اچ‌دی 1080i و اچ‌دی 720p می‌شود.

با وجود استفاده از فناوری اچ‌دی برای یک دهه، هنوز هم کانال‌های تلویزیونی، دی‌وی‌دی‌ها و ویدئوهای آنلاینی وجود دارند که با رزولوشن SD یا همان 480pارائه می‌شوند. رزولوشن SD به دوران استفاده از فناوری NTSC در تلویزیون‌ها تعلق دارد. از این فناوری  سال‌های پیش از مهاجرت به سیستم پخش دیجیتال ATSC در سال ۲۰۰۷ میلادی استفاده می‌شد.

کیفیت FULL HD یا1080P

استاندارد FULL HD با اصطلاح 1080pنیز شناخته میشود کهحرف p در آن مخفف Progressive یا پیش‌رونده است. توجه داشته باشید که این استاندارد را نباید با 1080iاشتباه بگیرید چرا که حرف i در آن مخفف interlaced یا یک‌ در‌ میان است. برای فهمیدن این دو استاندارد باید توجه داشته باشید که ابعاد نمایشگر در هر دوی آنها برابر است: 1920 خط عمودی و 1080 خط افقی. در استاندارد 1080pهنگام ساخته شدن تصویر هر قاب، خط‌های افقی یکی پس از دیگری روشن می‌شوند و تصویر مورد نظر را می‌سازند.

ولی در استاندارد 1080i این خطوط یک در میان روشن می‌شوند و هر قاب تصویر فقط به کمک خطوط زوج یا خطوط فرد پدید می‌آید. به همین دلیل است که در استاندارد 1080iرزولشن تصویر عملا نصف می‌شود. ویدیوهای 1080i به صورت مشبک یا Interlaced ارسال و دریافت می‌شوند، حرف i در انتهای عبارت 1080i نیز به همین موضوع اشاره می‌کند.

اما منظور از HDR چیست؟

HDR مانند بسیاری از این استانداردها، مخفف اصطلاح خاصی است و اشاره به دامنه دینامیکی وسیع دارد. دامنه دینامیکی عبارت است از میزان تفاوت روشنایی بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین  نقطه‌های تصویر. وسیع‌تر بودن این دامنه به این معناست که قسمت‌های تیره تصویر سیاه‌ترند و قسمت‌های سفید روشن‌تر. شاید به نظرتان برسد که این موضوع به کنتراست تصویر هم ربط دارد که درست است، اما قضیه فقط در کنتراست خلاصه نمی‌شود و پای رنگ‌ها هم در میان است. برای آنکه نمایشگری HDR باشد، به کنتراست و گستره‌ی رنگی ویژه‌ای نیاز دارد.

رایج ترین رزولوشن برای تلویزیون چیست؟

امروزه تقریبا تلویزیون های موجود در فروشگاه ها دارای رزولوشن 4K می باشد.اصطلاح 4k به نمایشگرهایی اشاره دارد که رزولشن افقی (یا تعداد خطوط عمودی آن) تقریبا چهار هزار پیکسل باشد. در حال حاضر یکی از رایج‌ترین رزولشن‌هایی که به عنوان 4k معرفی می‌شود، استاندارد دیگری که شاید گاهی به گوشتان خورده باشد، استاندارد فول اولترا اچ دی (Full Ultra HD) است که اغلب 8k خوانده می‌شود. تصویر در این استاندارد با 7620 در4320 پیکسل پدید می‌آید. در حال حاضر تلویزیون‌های اندکی هستند که چنین رزولشنی دارند و در رده‌های بالا و گران قیمت بازار تلویزیون قرار می‌گیرند. بد نیست بدانید کوچک‌ترین تلویزیون 8k موجود 58 اینچ قطر دارد.

 

در بسیاری از این موارد، تفاوت اگر هم وجود داشته باشد، ناچیز است. بنابراین تقبل هزینه‌ای بالا برای بهبود ناچیز و نامشهود در کیفیت، کار غیر‌منطقی است. سرویس‌های استریم ویدیو مثل نت فلیکس و آمازون پرایم، کم‌کم کار خود را در این زمینه شروع کرده‌اند و مایکروسافت هم با اکس باکس وان اس و بازی‌های انحصاری جدیدش قصد دارد HDR را عمومی سازد اما حجم محتوا آنقدری نیست که بتوانید رویش حساب باز کنید. 4k و HDR لزوما همگام با هم نیستند، گرچه بهترین تلویزیون‌های موجود در بازار فعلا 4k HDR هایی هستند که قیمت اندکی هم ندارند. اگر قصد دارید یک ست تلویزیون خوب با ویژگی‌های فوق خریداری کنید باید حدودا بین 1500 تا 2000 دلار هزینه کنید.

 

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
فروشگاه‌های آنلاین
نام فروشگاه ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
نام فروشگاه ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
نام فروشگاه ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال

نمایش تمامی فروشگاه‌های ارایه کننده این محصول
نتیجه جستجو برای فروشگاه‌های محلی ۲۵۶۶ مورد
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
256 کاراکتر باقی مانده