ممکن است شما ایده ای در مورد اینکه چه نوع یخچالی می خواهید بخرید داشته باشید، اما مراحلی ضروری قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید وجود دارد. راهنمای خرید یخچال هوم تک علاوه بر بررسی مدل های مختلف یخچال، فضای ادعا شده تولید کننده را با فضای واقعی قابل استفاده مقایسه می کند و به شما کمک می کند انتخاب مناسبی داشته باشید.

اندازه را در نظر بگیرید

یک تصور رایج ولی غلط این است که هر یخچالی می تواند مناسب خانواده و فضای در اختیار شما باشد، اما اندازه گیری عمق، عرض و ارتفاع فقط برای شروع است. باید بخاطر داشته باشید ابعاد مختلفی وجود دارد که شما بایستی در نظر بگیرید مانند تعداد افراد خانواده و میزان فضای مورد نیاز درون و بیرون یخچال، فضای باز شدن در، میدان حرکت در بر روی لولا، فضای مورد نیاز برای تهویه، فضای مورد نیاز برای تمیز کردن یخچال و حتی فضای مورد نیاز برای حمل یخچال به درون خانه.

 

اندازه گیری عمق، عرض و ارتفاع

هنگام اندازه گیری فضای مورد نیاز برای یخچال جدید دقت کنید که فاصله بالا تا پایین، طرفین، جلو تا عقب که بسیار حائز اهمیت است به درستی اندازه گیری شود. حتی ارزشش را دارد برای اطمینان از صحت اندازه گیری این کار را دو بار انجام دهید. به یاد داشته باشید که اشتباه اندازه گیری ابعاد ربطی به مدت سکونت شما در خانه ندارد. پس دومرتبه اندازه گیری کنید.

 

اندازه گیری درب یخچال

هنگام باز کردن درب یخچال، باید در نظر بگیرید که در تا کجا باز خواهد شد و چه میزان فضا را اشغال خواهد کرد. در بسیاری از موارد درب یخچال برای دسترسی کامل به فضای داخل آن نیازمند باز شدن 90 درجه یا بیشتر است. اگر محدودیت فضا دارید، قبل از خرید دستورالعمل نصب و راه اندازی دستگاه را مطالعه کنید.

 

 

فضای مورد نیاز در اطراف یخچال

برای باز شدن کامل درب ها بدون آسیب رساندن به وسائل یا دیوار جانبی به حداقل 30 میلی متر (3 سانتی متر) فضای خالی در کناره های یخچال نیاز دارید. همچنین یخچال ها نیاز به تنفس دارند و اگر بدون هیچ فضای آزادی در اطراف نصب شده باشند پس جایی برای تهویه هوا وجود ندارد. هنگام اندازه گیری محل نصب یخچال و مقایسه آن با محصول مورد نظر حداقل 50 میلی متر (5 سانتی متر) در پشت و 25 میلی متر (2.5 سانتی متر) در بالای یخچال فضای خالی برای تهویه هوا در نظر بگیرید.

 

تمیز کردن یخچال

گرد و غبار به سرعت بر روی وسائل خانه ظاهر می شود و بسیار ضروری است که برای راحتی در تمیز کردن یخچال، قبل از خرید فضای مورد نیاز برای تمیز کردن آن را هم در نظر بگیرید.

 

تعداد افراد خانواده

آیا خانواده شما به زودی بزرگتر خواهد شد؟ آیا برگزاری مهمانی و جشن ها جزء برنامه های همیشگی شما است؟ موارد زیر به شما کمک می کند با توجه به موارد مورد نیاز خود انتخاب کنید.

•          برای هر انسان بالغ حداقل 170-113 لیتر فضا در نظر گرفته می شود. بعلاوه مقداری اضافه برای تعطیلات و برنامه های خاص.

•          زوج هایی که در خانه آشپزی نمی کنند معمولا نیازمند 400- 340 لیتر گنجایش هستند.

•          حداقل گنجایش مورد نیاز برای دو نفر که در خانه آشپزی می کنند 510 لیتر می باشد.

•          یک خانواده معمولی 4 نفره به گنجایش 570 لیتر و شاید کمی بیشتر نیاز دارد.

 

 

میزان خرید و پخت و پز

یک نکته مهم که هنگام خرید یخچال باید بخاطر داشته باشید میزان خرید مواد غذایی شماست. آیا معمولا با خرید عمده در هزینه های خود صرفه جویی می کنید؟ آیا شما دارای فرزند هستید و برای کاهش زمان پخت و پز از مواد غذایی یخ زده استفاده می کنید؟ (اگر این طور است فضای فریزر بیشتری نیاز دارید). یا مواد غذایی را به صورت تازه خریداری و مصرف می کنید؟ (که در این صورت نیاز به فضای بیشتر در قسمت مواد تازه دارید) اگر عادت به خریداری مواد یخ زده بزرگ مثل پیتزای یا غذاهای یخ زده دیگر دارید توجه داشته باشید که نیاز به فضای بیشتری در قسمت فریزر هستید، مخصوصا در مدل های ساید بای ساید.

 

حمل یخچال

در هنگام خرید وسایل خانه از جمله یخچال جدید، مسئله حمل و نقل آن بسیار مهم است. معمولا جعبه ها در ابعاد 13-10 سانتی متر ارتفاع و 10-7 سانتی متر پهنا و عمق بزرگتر از یخچال در نظر گرفته می شوند.

در نهایت لازم است فاصله درها، ورودی خانه، راهروها و تمامی مسیری که بایستی طی شود تا یخچال در جای موردنظر قرار بگیرد را اندازه گیری کنید. هیچ چیز بدتراز این نیست که وسیله خریداری شده را تا خانه بیاورید اما از درب ورودی خانه رد نشود.

 

انتخاب نوع یخچال

برای هر خانواده ای یخچال مناسب وجود دارد. یخچالهای در- فرانسوی بسیار محبوب شده اند. بسیاری از مصرف کنندگان از راحتی یخچالهای فریزر- پایین راضی هستند در حالی که یخچال های ساید بای ساید در آشپزخانه های کوچکتر فضای بیشتری ارائه می دهند.

 

یخچال فریزر- بالا (Top Freezer)

یخچالهای سبک سنتی فضای زیادی برای ذخیره در آشپزخانه ای کوچک فراهم می کنند و نسبت به اندازه خود یخچال (معمولا با پهنای بین 76 تا 84 سانتی متر) بیشترین فضا را برای ذخیره دارند. بیشتر تولید کنندگان ادعای ظرفیت گنجایش 622 لیتر را دارند در حالی که آزمایش های ما 20 درصد کمتر را نشان می دهند. برای باز شدن درب فضای زیادی را در نظر بگیرید و به خم شدن برای دسترسی به قفسه ها و طبقات پایینی عادت کنید.

 

یخچال فریزر- پایین(Bottom Freezer)

با پهنای بین 76 تا 91 سانتی متر و ظرفیت گنجایش ادعا شده 850 لیتر، که البته در قیاس با یخچال های فریزر- بالا با همین ابعاد، فضای قابل استفاده کمتری دارند (و البته قیمتشان هم بیشتر است). بجای این که قسمت فریزر که کمتر استفاده می شود درخط دید باشد، قفسه های یخچال در زاویه دید هستند. فقط باید به زانو زدن یا نشستن برای جستجو و دسترسی به اقلام منجمد عادت کنید

 

یخچال درب- فرانسوی (French door)

این مدل از یخچال ها دو درب باریک در بالا دارد و یک فریزر در پایین. گاهی یک یا چند کشو هم درقسمت وسط قرار دارد. پهنای آنها بین 76 تا 91 سانتی متر است. ظرفیت گنجایش ادعا شده تا 850 لیتر می باشد، اما فضای قابل استفاده نسبت به فریزر- بالا کمتر است. وجود درب های جادار و کم عرض این امکان را محیا کرده که هنگام قرار دادن اقلام فقط نصف یخچال باز شود و باعث کاهش مصرف انرژی شود. استفاده از آب سرد کن و یخ خرد کن توکار در این سبک از یخچال ها رو به افزایش است.

 

یخچال ساید بای ساید (Side-by-Side)

در این مدل قسمت فریزر در یک طرف و یخچال در طرف دیگر قرار دارد. معمولا آب سرد کن، یخ خرد کن و کشوهایی با دمای قابل کنترل به صورت توکار موجود است. با پهنای بین 81 تا 91 سانتی متر ادعای 850 لیتر گنجایش را دارند (که فقط 70 درصد آن قابل استفاده است). درب های کم عرض برای آشپزخانه های کوچک یک امتیاز است اما به اندازه کافی باز نمی شوند تا مثلا یک جعبه پیتزا را در خود جای دهند و محفظه های باریک و بلند آن باعث دسترسی سخت به اجناس پشت قفسه ها می شود. در کل از نظر مصرف انرژی و فضا خیلی بهینه نیستند.

 

یخچال توکار (Built-In)

این یخچال های گرانقیمت به گونه ای طراحی شده اند که در بین کابینت ها یا پیشخوان قرار گیرند. معمولا به صورت فریزر- پایین یا ساید بای ساید هستند و گاهی هم درب- فرانسوی و چهار درب. پهنای آنها بیش از 91 سانتی متر و 707 لیتر گنجایش دارند (که 70 درصد آن قابل استفاده است). برای ست کردن با کابیننت های آشپزخانه باید رنگ صفحه های جلویی را به سلیقه خود انتخاب کنید. با یخچالی به پهنای 45 سانتیمتر می توانید ازهر گوشه از آشپزخانه حداکثر استفاده را ببرید.

 

یخچال کوچک (Compact)

این مدل یخچال ها مناسب استفاده در خوابگاه ها، شرکت ها یا آشپزخانه های کوچک است. در نظر داشته باشید برخی مدل ها یک چهارم گنجایش یک یخچال معمولی را دارند ولی با هزینه نگهداری تقریبا یکسان. دمای داخلی در برخی مدل ها ممکن است چندان مطلوب نباشد (تا 4.5 درجه سانتیگراد که باعث رشد باکتری می شود). پس از این مدل یخچال ها برای نگهداری سودا، نوشیدنی یا اسنک برای مدتی کوتاه استفاده کنید و از نگهداری شیر، سس مایونز یا مواد غذایی فاسد شدنی درون آن ها خودداری کنید.

 

برچسب مصرف انرژی را رمزگشایی کنید

مصرف سالانه برق به صورت تخمینی در تصویر نشان داده شده است. البته این مقدار به نحوه استفاده مصرف کننده و شرایط محیطی دارد.

مصرف بهینه انرژی از نظر خریداران بسیار مهم است. یخچال های جدید نسبت به محصولات دهه پیش بسیار بهینه تر هستند. بنابر نتایج آزمایش های انجام گرفته بر روی محصولات مختلف، با استفاده از محصولات دارای رده بالای مصرف انرژی، می توانید علاوه بر کمک به کاهش مصرف انرژی در کشور، به مقداری قابل توجهی در هزینه های خود صرفه جویی کنید . برای محاسبه دقیق باید مصرف برق یخچال مورد نظر را به کیلو وات اندازه بگیرید و با محصولات مشابه مقایسه کنید.

 

امکانات مهم یخچال

یخچال های امروزی به سرعت و مرتبا به امکانات و قابلیت های جدیدی مجهز می شوند تا زندگی را برای انسان راحت تر کنند. فقط در نظر داشته باشید اگر بدون قهوه ساز داخل یخچال زندگی برایتان نا ممکن است، باید مبالغ زیادی هزینه کنید. از نظر ما امکانات زیر شما را راضی می کنند.

آب سرد کن و یخ خرد کن تودر

این قابلیت بیشترین تقاضا را در بازار دارد.

توجه: این مدلها به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند، انرژی بیشتری مصرف کرده و شما ظرفیت گنجایش بیشتر را با آب خنک معاوضه کرده اید.

 

دسترسی فضای درب تو درب (Door-in-Door)  

بدون نیاز به باز کردن کامل درب می توانید نوشیدنی یا خوراکی بردارید که در دراز مدت این ویژگی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.

 

قابلیت تازه نگه داشتن

بخارسازهای دو گانه سطح رطوبت را در یخچال افزایش می دهند و اجازه نمی دهند بوی فریزر به آنجا راه پیدا کند. تصفیه کننده های هوا باکتری و کپک را از بین می برند و کشوهای عایق بندی شده امکان تازه ماندن بیشتر غذا را فراهم می کند.

 

کنترل دما

شما می توانید تصمیم بگیرید که دمای بخش مشخصی از یخچال سردتر از بقیه قسمت ها باشد و در آن گوشت یا ماهی نگهداری کنید.

 

قفسه ها و کشوهای بهتر

می توانید قفسه ها را به دلخواه خود جا به جا کرده و ارتفاع آنها را جداگانه تنظیم نمایید. یخچال شما احتمالا دارای قفسه های مخصوصی در قسمت داخلی درب یخچال برای نگهداری تخم مرغ، شیر یا کره است. بهتر است این گونه اقلام فاسد شدنی را در قفسه های داخلی بگذارید که خنک تر هستند تا دیرتر فاسد شوند.

 

پربازدیدترین مطالب اخیر
پیشنهاد سردبیر
فروشگاه‌های آنلاین
نام فروشگاه ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
نام فروشگاه ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
نام فروشگاه ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال

نمایش تمامی فروشگاه‌های ارایه کننده این محصول
نتیجه جستجو برای فروشگاه‌های محلی ۲۵۶۶ مورد
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
 • گالری پردیس
  فروشگاه لوازم خانگی
  تهران،مقدس اردبیلی،مجتمع پالادیوم،طبقه همکف ۰۲۱-۲۲۵۶۷۸۹۴
  ۴۵،۸۷۴،۰۰۰ ریال
256 کاراکتر باقی مانده